• Privacy World Facebook
  • Privacy World Instagram

Ndiqni botën e privatësisë - 

Dokumentet e Panamasë

panama papers

Dokumentet e Panamasë: Gjithçka që duhet të dini

Ndikimi i dokumenteve të Panamasë u ndje menjëherë në të gjithë botën.

Në vitin 2016, 11.5 milionë dokumente u zbuluan nga Mossack Fonesca, një firmë ligjore me bazë në Panama, e cila hodhi një dritë të ashpër dhe të detajuar mbi manovrat e një serie të fuqishëm, të pasur dhe të famshëm për të mbrojtur pasurinë e tyre përmes parajsave fiskale.

Sjellja ishte e pakuptueshme, gjithçka nga pastrimi i parave dhe evazioni fiskal e deri te shmangia e sanksioneve. Dhe pjesa më e madhe ishte në kundërshtim të drejtpërdrejtë me të drejtën ndërkombëtare. Ishte rrjedhja më e madhe në histori dhe detajet ishin aq të habitshme dhe monumentale sa dukeshin drejtpërdrejt nga një skenar filmi.

Tani, gati gjashtë vjet më vonë, pasojat e Panama Papers vazhdojnë të jehojnë. Ja pse.

Panama Papers: The Beginning

panama papers

Dokumentet e Panamasë nuk ishin vetëm rrjedhja më e madhe e dokumenteve të bëra ndonjëherë; e bëri deponinë e informacionit të Wikileaks të vitit 2010 të dukej e vogël në krahasim.

I organizuar nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues, hetimi ishte gjithashtu një nga bashkëpunimet më të mëdha gazetareske të njohura ndonjëherë, duke përfshirë mbi 350 reporterë nga 80 vende.

Ishte një operacion që kërkonte po aq. Miljet e dokumenteve dhe një vit raportimi hapën kapakun e asaj që kishte qenë një nga firmat më të fuqishme, por më pak të njohura të lëndinave dhe sjelljes së saj të paskrupullt prej katër dekadash.

Me bazë në Panama me 35 vendndodhje në mbarë botën, Mossack Fonesca u themelua nga Ramón Fonesca dhe Jürgen Mossack dhe shpejt u bë një nga krijuesit më të mëdhenj të strukturave të korporatave për të fshehur pronësinë e aseteve, të njohura më mirë si kompani guaskë.

Çfarë ishte Mossack Fonseca?

Mossack Foneska ishte mjaft popullor. Vërshimi i dokumenteve zbuloi se të paktën 140 figura të njohura anembanë botës, të gjithë nga të famshëm dhe politikanë deri te tregtarët e drogës, përdorën firmën për të fshehur marrëveshjet e pakëndshme të biznesit dhe pasurinë e tyre përmes parajsave fiskale dhe kompanive që ishin jashtëzakonisht të vështira për t'u gjurmuar.

Mjete të tilla ishin të ligjshme dhe të paligjshme, edhe për elitën botërore. Dhe në zbulimet e tyre, ata po ngërthenin gjatësinë e përpiktë në të cilën do të shkonin disa nga njerëzit më të fuqishëm të botës për ta bërë veten edhe më të fuqishëm.

Firma ofronte shërbime të menaxhimit të pasurisë dhe administronte firma në det të hapur për një tarifë të paguar çdo vit. Ai shpesh përfshinte kompani në zona të tilla si Ishujt e Virgjër Britanikë që vepronin si juridiksione në det të hapur.

Në kulmin e saj, Mossack Fonesca kishte ekskluzivitete në të gjithë botën dhe operonte në parajsa fiskale duke filluar nga Ishulli i Manit dhe Zvicra në Qipro. Ajo funksionoi në mbi 40 vende dhe ishte një rrjet prej 600 personash.

Të dhënat e zbuluara të Panama Papers përfshijnë më shumë se 200,000 kompani, 100,000 prej të cilave mbaheshin në Ishujt e Virgjër Britanikë me Mossack Fonesca që vepron si një agjent i regjistruar. Pronarët e kompanive rrallë ndërvepruan drejtpërdrejt me Mossack Fonseca, së cilës iu dhanë udhëzime biznesi nga kontabilistët, kompanitë e besimit, bankat ose avokatët.

Shumica e pronarëve të kompanive që punonin me firmën vinin nga Kina dhe Rusia, por një numër i madh ishin të vendosur edhe në Hong Kong, Mbretërinë e Bashkuar, Zvicër dhe Shtetet e Bashkuara.

Rënia e saj filloi me vetëm dy persona.

Dokumentet e Panamasë: Hetimi

panama papersDokumentet erdhën shpejt - email, foto pasaporte, deklarata bankare dhe më shumë - në tryezën e Bastian Obermayer, një gazetar i gazetës së Mynihut. Süddeutsche Zeitung.

Burimi? Anonim, një sinjalizues, një John Doe i cili më vonë shkroi se ishte i motivuar të zbulonte dokumentet dhe të ekspozonte Mossack Fonesca për të detyruar kompaninë dhe punonjësit e saj të përballeshin me përgjegjësinë për "padrejtësitë" e tyre dhe rolin e tyre në pabarazinë gjithnjë e më të zgjeruar të të ardhurave.

Obermayer u bashkua me kolegun Frederick Obermayer, ndau dokumentet e zbuluara me ICJJ dhe u formua një ekip gazetarësh hetues. Më vonë, dokumentet u ndanë me partnerë gazetarë në mbarë botën.

Natyra dhe qëllimi i dokumenteve - dhe përdorimi i gjerë dhe i poshtër i regjimeve tatimore në det të hapur - ishin menjëherë të qarta. Parajsa fiskale të lidhura me dhjetëra liderë të shquar kombëtarë dhe qindra politikanë, partnerët e tyre të biznesit dhe familjet u zbuluan për të përfituar nga parajsat fiskale në det të hapur.

Rrjedhja mbuloi një periudhë aktiviteti biznesi duke filluar nga vitet 1970 deri në pranverën e 2016.

Emërtoni lojtarët

Emrat e lidhur me Panama Papers ishin të njohur. Një mik i presidentit rus Vladimir Putin u zbulua se ishte në qendër të një skeme për të fshehur paratë ruse nga bankat shtetërore në det të hapur.

 Kryeministri i Islandës në atë kohë, Sigmundur Gunnlaugsson përfitoi nga pasuria në det të hapur. Po kështu edhe Petro Poroshenko, presidenti i atëhershëm i Ukrainës, kryeministri pakistanez Nawaz Sharif dhe ish-zëvendëspresidenti i Irakut, Ayad Allawi.

Një fond investimi i drejtuar në det të hapur nga babai i ish-kryeministrit britanik, David Cameron, kishte të gjitha dokumentet e firmosura nga banorët e Bahamas, kështu që kompania nuk duhej të paguante kurrë taksa.

Krerët aktualë të shteteve të përmendur në Panama Papers përfshijnë Khalifa bin Zayed Al Nahyan, presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Salman, Mbretin e Arabisë Saudite.

Ish-kryetarët e qeverive të lidhur me praktikat e përshkruara në Panama Papers, përfshinin gjithashtu Silvio Berlusconi, ish-kryeministri i Italisë, Benazir Bhutto, ish-kryeministri i Pakistanit dhe Mauricio Macri, ish-presidenti i Argjentinës.

Megjithëse shumë nga dokumentet nuk zbuluan veprime të paligjshme, disa nga korporatat guaska të Mossack Fonesca u krijuan për të shmangur taksat, për të shmangur sanksionet ndërkombëtare dhe u përdorën për mashtrim.

Gjithsesi, dokumentet zbuluan një rrjet njerëzish të pasur, politikanësh dhe organizatash të përfshirë me 214,000 parajsa fiskale. Të gjithë tani janë emëruar në a baza e të dhënave e kërkueshme përpiluar nga ICIJ.

Panama Papers: The Pas

panama pape

Pasojat e skandalit global erdhën shpejt. Gunnlaugsson dha dorëheqjen në prill 2016, menjëherë pasi dokumentet u publikuan. Në gusht 2017, anëtari i këshillit të kryeqytetit mongol Sandui Tsenduren dha dorëheqjen, ashtu si edhe politikanët nga Islanda në Pakistan dhe Spanjë.

Arrestime dhe akuza të tjera në lidhje me informacionin e përshkruar në Panama Papers kanë qenë sporadike. Ndër më seriozët: pesë persona në Uruguaj u arrestuan me akuza për pastrim parash që përfshinin kompani guaska të drejtuara nga Mossack Fonesca për një kartel droge në Meksikë.

Sigurisht, një nga viktimat më të spikatura të rrjedhjes ishte vetë Mossack Fonesca. Firma u detyrua të mbyllej në vitin 2018 dhe shumë vende nisën hetime për praktikat e saj. Më shumë se 1 TP3T1 miliardë janë rikuperuar që nga rrjedhja e Panama Papers në formën e gjobave, taksave të papaguara dhe gjobave.

Gjithçka varet nga numrat…

Për më tepër, 10 vende gjatë dy viteve të fundit kanë rikuperuar $185 milion si pjesë e hetimeve të shkaktuara nga Panama Papers. Këto hetime janë në vazhdim, pasi hetimet tatimore në mbarë botën në lidhje me kompanitë dhe individët janë ende të hapura. Bankat nuk kanë qenë imune. Policia në Belgjikë bastisi një bankë të drejtuar nga shteti, filiali i së cilës ndihmonte klientët të krijonin më shumë se 1500 kompani offshore.

Ligjet janë miratuar. Panamaja miratoi një konventë që premtonte të ndante informacione për taksapaguesit e huaj me vendet e tjera. Ligjet e besimit janë forcuar në Zelandën e Re për të parandaluar abuzime të mëtejshme; Trustet e huaja në vend kanë rënë 75% që nga ligji i ri. Në Mbretërinë e Bashkuar, u miratua një ligj që e bënte një vepër penale për avokatët të mos zbulonin evazionin fiskal të klientëve të tyre. Pronarët e kompanive tani duhet të identifikohen në Gana, një më shumë se 80 vende që kanë miratuar ligje të tilla. Dhe në Shtetet e Bashkuara, Panama Papers frymëzoi Kongresin për të miratuar Aktin e Transparencës së Korporatës. Tani, pronarët e kompanive të Shteteve të Bashkuara duhet t'i tregojnë qeverisë identitetin e tyre.

Gjithçka ka marrë fund, të paktën për disa

Në vitin 2017, Mossack dhe Fonesca u arrestuan me akuza për pastrim parash pasi policia panameze bastisi firmën ligjore. Dyshja kaloi dy muaj në burg.

Gjermania lëshoi gjithashtu një urdhër arresti si për Mossack ashtu edhe për Fonesca për operim të një organizate kriminale dhe për evazion fiskal, por ata nuk janë përballur drejtpërdrejt me akuza në vend për shkak të ligjeve të ekstradimit në Kanada.

Rrjedhjet e mëvonshme të Mossack Fonesca duke filluar në 2018 çuan në akuza dhe hetime të tjera në vende që variojnë nga Algjeria në Kolumbi dhe Zvicër, duke pasur një ndikim të madh në pajtueshmërinë tatimore nga qytetarët dhe kompanitë. Në Gjermani, selia e Deutsche Bank u ngrit nga policia si pjesë e një hetimi për pastrim parash. Në thelbin e saj, Panama Papers përshkruan në detaje se si parajsat fiskale kanë çuar në një epidemi të pabarazisë së të ardhurave që vazhdon të rritet në mbarë botën.

Dallimi në botën e privatësisë

Bota e privatësisë u krijua me vizionin për t'u ofruar njerëzve shtresa shtesë të anonimitetit, si dhe sigurimin e protokolleve të duhura kur të merret një shtetësi e re. Kur krijoni strategji ligjore rreth nevojave tuaja për vendbanim ose shtetësi, shtresa juaj shtesë e privatësisë zbatohet automatikisht nga ekspertët tanë. Panama Papers ekspozoi dhe vendosi në rrezik ligjor shumë njerëz, nga të famshëm mediokër e deri te politikanë të profilit të lartë, por që nga krijimi i këtij artikulli (2022-Mars-12) ne ende nuk kemi dëgjuar nga ASNJË klient nga ana jonë se kush ishte ndikuar edhe pse ne kemi mbajtur një marrëdhënie të mirë biznesi me firmën ligjore Mossack Fonseca duke iu referuar disa prej klientëve tanë me nevojat e tyre ligjore. Pra, informacioni i atyre njerëzve u zbulua.

Pse nuk u prekën fare?

Përgjigjja për të zbuluar është duke kontaktuar kompaninë tonë tani për nevojën tuaj të ardhshme për vendbanim ose shtetësi. Konsulentët tanë dhe ekspertët ligjorë përgatisin me porosi një zgjidhje për ju që jo vetëm që arrin atë që kërkoni, por e bëjnë atë duke pasur parasysh nivele shtesë të privatësisë së integruar, në mënyrë që edhe nëse sekreti të zbulohet, do të keni një shans të jashtëzakonshëm që të mos duke u ekspozuar. Punoni me ne dhe merrni të gjithë privatësinë ligjore dhe strategjike që mund të arrini në këtë ditë dhe moshë. Bashkohuni me ne dhe shikoni ndryshimin që Bota e Privatësisë mund të sjellë në jetën tuaj!

contact us

sqAlbanian